Żeglując po sukces: wspierany przez DENSO jacht Rossko zwycięża w Rolex Middle Sea Race

03 listopada 2020 | Artykuł

Rossko, jacht sponsorowany przez DENSO, wygrał w klasie IRC 6 w jednym z najbardziej znanych i wymagających wyścigów żeglarskich na świecie.

Jacht JPK 1080, którego kapitanem był Timofey Zhbankov, zwyciężył w klasie IRC 6 w regatach Rolex Middle Sea Race. Mistrzostwa są rozgrywane na dystansie 606 mil morskich, a trasa wiedzie wokół Sycylii, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jacht zajął także piąte miejsce wśród 50 łodzi w klasyfikacji generalnej.

Rossko wyruszył w trasę 17 października, a do mety na Malcie dotarł po pięciu dniach, jedenastu godzinach i trzynastu minutach żeglugi – o około dwie godziny szybciej niż kolejny zawodnik w tej samej klasie.

To drugie z rzędu zwycięstwo Timofeya Zhbankova i jego zespołu, który – wraz z GROUPAUTO International – DENSO wspiera od wielu lat.

Nawigując po niepewnych wodach

Rossko objął prowadzenie drugiego dnia wyścigu i dzięki doskonałej nawigacji oraz pracy załogi już go nie stracił, zwiększając przewagę w miarę trwania wyścigu.

Choć sam wyścig przebiegał gładko, to z powodu trwającej pandemii COVID-19 nastroje były niepewne. Przygotowania do wyścigu trwały przez cały kryzys, ale wciąż istniało ryzyko, że rejs zostanie odwołany.

Organizatorzy wprowadzili protokoły bezpieczeństwa i specjalne zmiany w zawiadomieniu o wyścigu – ale uwaga wszystkich była skupiona na współczynniku zakażeń COVID na Malcie. Nawet kilka dni przed planowanym rozpoczęciem rejsu, gdy zespoły płynęły już do Royal Malta Yacht Club, nie było żadnych gwarancji, że zawody się odbędą.

Dlatego też wyścig – świadectwo determinacji zarówno uczestników, jak i organizatorów – rozpoczęto z poczuciem ulgi. „Pragnienie podtrzymania tradycji tego międzynarodowego wydarzenia sportowego było niezwykłe i podkreśla jego pozycję”, czytamy w oświadczeniu wydanym po wyścigu. „Niewątpliwie zainspiruje ono młodszych żeglarzy do podążania śladami swoich sportowych bohaterów i kontynuowania dziedzictwa”.