Kolejne zwycięstwo zespołu TOYOTY Yaris WRC

Elfyn Evans odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w zespole TOYOTY GAZOO Racing w Szwecji. Kalle Rovanperä i Sébastien Ogier również zdobyli miejsce na podium, dzięki czemu Toyota wysunęła się na prowadzenie w rankingu producentów.
Rally Sweden 01

Znakomity występ zespołu TOYOTY GAZOO

Rajd miał skróconą trasę ze względu na łagodniejszą pogodę; pierwszego dnia wyścigu temperatura spadła jednak poniżej zera, umożliwiając kierowcom intensywną walkę na torze.

Evans objął prowadzenie już na początku wyścigu – był najszybszy na pierwszym i trzecim etapie, a pod koniec dnia również na Torsby Sprint. Wraz z pilotem Scottem Martinem zdobyli 8,5 sekundy przewagi.

Rovanperä również się wyróżniał, mimo że był to dopiero jego drugi start w zawodach na najwyższym szczeblu. Pierwszy dzień zakończył na trzecim miejscu, a Sébastien Ogier był tuż za nim.

Rally Sweden 02

Evans utrzymuje przewagę

Drugiego dnia wyścig rozgrywał się na ten samej trasie – trzy etapy w lesie przy granicy z Norwegią oraz krótki Torsby Sprint, ale z dodatkiem świeżego śniegu, który spadł w nocy. Evans nadal dominował, prowadząc na wszystkich etapach leśnych i ustanawiając najlepszy czas na każdym z nich, co zapewniło mu dużą przewagę nad rywalami.

Ogier wyprzedził Rovanperä na pierwszych dwóch etapach, spychając go na trzecie miejsce. Nie trwało to jednak długo; Rovanperä zanotował drugi najlepszy czas na Nyckelvattnet i nadrobił stratę, jednak na etapie Torsby Sprint Ogier ponownie go wyprzedził.

Rally Sweden 03

Pierwsi brytyjscy zawodnicy, którzy wygrali Rajd Szwecji

Zwyciężyli Evans i Martin – dynamiczny duet zajął pierwsze miejsce w Rajdzie Szwecji i jest pierwszą brytyjską ekipą w historii, która tego dokonała.

Ostatni dzień wyścigu przyniósł deszcz i trudne warunki na trasie. Evans podszedł do etapów ostrożnie, ale nie miało to większego znaczenia, ponieważ miał już 17,2 sekundy przewagi. Ostatecznie zajął pierwsze miejsce 12,7 sekundy przed resztą stawki.

Rovanperä walczył w trudnych warunkach na etapie Likenäs, mając przewagę 3,7 sekundy – to jego pierwszy zwycięski etap w WRC, za który otrzymał maksymalne pięć punktów bonusowych dostępnych w Power Stage. Jest najmłodszym w historii zdobywcą podium w rundach WRC.

Ogier miał trzeci najlepszy czas i zajął ostatecznie czwarte miejsce – jest teraz na trzecim miejscu w ranking mistrzostw, pięć punktów za Evansem.

Rally Sweden 04

Następny wyścig odbędzie się w Meksyku w dniach 12-15 marca 2020 r., podczas którego kierowcy będą musieli poradzić sobie z nierównymi, żwirowymi drogami, temperaturami rzędu 30°C i dużymi wysokościami, które mogą zmniejszyć moc silnika nawet o 20%. Przed nimi trudne zadanie!