Historyczne zwycięstwo zespołu TOYOTY GAZOO Racing w WRC

Kierowca Ott Tänak i jego pilot Martin Järveoja zdobyli swoje pierwsze tytuły w Rajdowych Mistrzostw Świata FIA po zajęciu drugiego miejsca w Rajdzie Hiszpanii. To pierwsi Estończycy, którzy sięgnęli po tytuł mistrzowski; co więcej, po raz pierwszy od 1994 tytuł ten zdobył kierowca Toyoty. Świadkiem ekscytującego triumfu Toyoty była grupa gości zaproszonych przez DENSO.
Wrc Rally De Espana 01

Trudne początki

Ott Tänak zwyciężył dotąd w sześciu z dwunastu rajdów, dzięki czemu rajd Hiszpanii rozpoczął z przewagą 28 punktów. Wyścig, rozgrywany na mieszanej nawierzchni, okazał się trudny dla wszystkich – zespoły musiały prowadzić swoje pojazdy po suchych, żwirowych drogach spalonych katalońskim słońcem. Po męczącym dniu Kris Meeke zdołał zająć czwarte miejsce, Tänak – piąte, a tuż po nim na metę przyjechał Jari-Matti Latvala.

Wrc Rally De Espana 02

Zmiana nawierzchni

Drugi dzień wyścigu rozgrywał się już na asfalcie, co wykorzystali kierowcy. Tänak miał najlepszy czas na SS9, a po południu wygrał kolejne trzy odcinki z rzędu. Na końcowym etapie wyścigu w Salou przesunął się na trzecie miejsce, tracąc zaledwie 3,1 sekundy do kierowcy z drugiego miejsca i zwiększając swoje szanse na zwycięstwo w ostatnim dniu rajdu.

Latvala także zaliczył mocny występ – miał najlepszy czas na etapie Querol i zakończył dzień na piątym miejscu. Meeke, który świetnie rozpoczął dzień i przez jakiś czas zajmował trzecie miejsce, w drugim etapie uderzył w barierę, a konieczne naprawy wyłączyły go z rajdu do następnego dnia.

Wrc Rally De Espana 03

Walka o zwycięstwo

Niedziela rozpoczęła się niecierpliwym oczekiwaniem; Tänak miał komfortową przewagę, jednak nadal musiał mocno naciskać na etapie Power Stage, aby zapewnić sobie zwycięstwo. Ostatecznie udało mu się wyprzedzić swoich konkurentów o 3,6 sekundy podczas etapu o długości 20,72 km, zdobywając pięć punktów dodatkowych i upragnione drugie miejsce.

Latvala zajął piąte miejsce, zdobywając niezbędne punkty w mistrzostwach producentów, które Toyota ma szansę wygrać w ostatniej rundzie sezonu w Australii (14-17 listopada). To kolejny trudny rajd, pełen wąskich i krętych leśnych dróg.

Wrc Rally De Espana 04

Niesamowity dzień dla gości DENSO

Goście DENSO spędzili ekscytujący dzień – dla wielu z nich był to pierwszy rajd WRC oglądany z bliska. Oprócz wyścigu grupa obejrzała też park serwisowy TGR, gdzie goście poznali legendę rajdów WRC i szefa zespołu Toyoty Gazoo Racing, Tommiego Mäkinena. Były kierowca spędził czas na rozmowach, pozowaniu do zdjęć i podpisywaniu czapek dla gości, które były fantastycznymi pamiątkami z pełnego emocji dnia.