Zespoły TOYOTY GAZOO Racing zajęły pierwsze i drugie miejsce w wyczerpującym, 24-godzinnym wyścigu WEC Le Mans

Toyota Gazoo Racing zapewniła sobie kolejne zwycięstwo w tym sezonie. 87. edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans okazała się wyzwaniem dla obu zespołów, ale nie przeszkodziło im to w zdobyciu pierwszego i drugiego miejsca na podium. Zespół Toyoty TS050 HYBRID z numerem 8 zdobył także mistrzostwo FIA World Endurance Championship (WEC) 2018-2019.
Wec Le Mans 2019 01

Oba zespoły TOYOTY GAZOO zdobywają czołowe miejsca

87. edycja wyścigu 24h Le Mans była dobrym zakończeniem udanego sezonu dla TOYOTY GAZOO Racing. Obie drużyny zajęły czołowe miejsca. Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Fernando Alonso w Toyocie #8 pokonali Mike'a Conwaya, Kamui Kobayashiego i José María Lópeza z Toyoty #7 o 16,9 sekundy.

Wec Le Mans 2019 02

Zaciekła walka o pierwsze miejsce

Toyota z numerem 7 rozpoczęła wyścig z pierwszego pola startowego i utrzymywała prowadzenie, ustanawiając przy tym najlepszy czas okrążenia w historii wyścigu Le Mans – 3 minuty 17.297 sekundy. Toyota z numerem 8 przez większość wyścigu znajdowała się bardzo blisko i walczyła o pierwsze miejsce.

Po 12 godzinach wyścigu zespoły Toyoty dzieliło od siebie tylko 8,6 sekundy. W nocy Toyota #7 zwiększyła przewagę, ponieważ ekipa z numerem 8 musiała wymienić poszycie frontu, by uporać się z nierównowagą aerodynamiczną.

Wec Le Mans 2019 03

Zwycięstwo w wyścigu i mistrzostwo świata

Wynik wyścigu był zaskakujący. Prowadząca przez większość rywalizacji Toyota #7 na niecałą godzinę przed końcem musiała zjechać do boksu z powodu przebitej opony, co wykorzystała ekipa z Toyoty #8, przejmując prowadzenie. Ostatecznie to właśnie Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Fernando Alonso z Toyoty #8 wygrali wyścig 24h Le Mans, a także zdobyli tytuł mistrzowski FIA World Endurance Championship (WEC) w sezonie 2018-2019.

Kazuki Nakajima jest pierwszym mistrzem świata pochodzącym z Japonii, a Fernando Alonso został drugim kierowcą, który zwyciężył w samochodowych mistrzostwach świata w dwóch różnych dyscyplinach, wcześniej zdobywając mistrzostwo w Formule 1.