Zespół TOYOTA GAZOO zwycięża w Sebring

Sponsorowana przez DENSO ekipa TOYOTA GAZOO zwyciężyła w prestiżowym wyścigu wytrzymałościowym „1000 Miles of Sebring”. Zespoły Toyoty Gazoo zajęły pierwsze i drugie miejsce na podium, zwiększając swoją przewagę w Mistrzostwach Świata FIA WEC w sezonie 2018-2019.
Toyota Gazoo Racing Sebring Winners

Pierwszą lokatę zajął zespół w składzie Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Fernando Alonso, który ścigał się Toyotą TS050 Hybrid z numerem 8. Drugie miejsce, po ośmiu godzinach intensywnej rywalizacji, zajął zespół z numerem 7 (Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López).

Rozgrywana na Florydzie impreza była szóstym wyścigiem w sezonie i rozpoczęła się w pełnym słońcu. Pod koniec wyścigu kierowcy ścigali się jednak w deszczu i na śliskim torze.

Kierowca zespołu nr 8, Sébastien Buemi, rozpoczął wyścig z pierwszej pozycji startowej i utrzymywał prowadzenie, mając za sobą José María Lópeza z zespołu nr 7. Po dwóch godzinach wyścigu spadł deszcz, który spowodował wypadek samochodu SMP z numerem 17, co skutkowało wywieszeniem żółtych flag na całym torze i ograniczeniem prędkości do czasu naprawy uszkodzonych barier.

Kamui Kobayashi w aucie z numerem 7 wykorzystał tę sytuację, by zmniejszyć swój dystans do Fernando Alonso w Toyocie z numerem 8. Po zapadnięciu zmroku, Toyoty HYBRID TS050 nadal przewodziły grupie, walcząc o zwycięstwo. Ostatnie miejsce na podium zajęła ekipa Rebellion w aucie z numerem 3, która traciła do Toyot trzy okrążenia.

Toyota Gazoo Racing Sebring

Napięta walka między zespołami Toyoty utrzymywała się do momentu, gdy zespół nr 7 miał niewielki kontakt z Astonem Martinem (nr 90), po czym zjechał na 4 minuty do boksu, gdzie zmieniono pokrywę silnika i poprawiono tylne nadwozie. Ekipa z nr 7 miała teraz jedno okrążenie straty do zespołu z numerem 8.

W ostatnich godzinach wyścigu zaczął padać intensywny deszcz. 20 minut przed końcem wyścigu obie ekipy musiały się zatrzymać i szybko zmienić opony na „mokre” opony Michelin, jednak deszcz nie ustępował, dlatego zespoły ponownie zmieniły opony, tym razem na „ekstremalnie mokre”. Widoczność na torze pogorszyła się, tak samo jak nawierzchnia, dlatego obie drużyny jechały ostrożnie, mając nadzieję głównie na bezpieczne zakończenie wyścigu. Kazuki Nakajima w aucie z numerem 8 pierwszy minął linię mety, a tuż za nim uplasował się Mike Conway w Toycie z numerem 7.

To piąte podwójne zwycięstwo zespołu wyścigowego TOYOTA GAZOO w tym sezonie. Kamui Kobayashi ustanowił nowy rekord wyścigu, uzyskując najlepszy czas okrążenia – 1 minuta 41,8 sekundy.

TOYOTA GAZOO Racing prowadzi w Mistrzostwach Świata z 53 punktami przewagi, a do końca sezonu 2018-2019 zostały tylko dwa wyścigi. Oba zespoły mają teraz nadzieję na przypieczętowanie swojego zwycięstwa 4 maja w Spa-Francorchamps.