Pionierski układ klimatyzacji DENSO w autobusach w Hongkongu

Autobusy piętrowe są jednym z podstawowych środków transportu dla osób dojeżdżających do pracy w Hongkongu. Aby zapewnić im wygodną podróż, klimatyzacja jest niezbędna – do tego stopnia, że w przypadku awarii układu klimatyzacji autobus może zostać wyłączony z eksploatacji. Wysokie temperatury i wilgoć latem, łagodne zimy oraz konstrukcja autobusów piętrowych stanowią wyjątkowe wyzwanie dla klimatyzacji.
Hong Kong Bus 01

„Piętrowe autobusy, szczególnie w Hongkongu, wymagają zastosowania specjalnego rodzaju układów chłodzenia, w opracowywaniu których DENSO się specjalizuje” – mówi Thomas Bosman, dyrektor DENSO AMIS.

20 lat temu DENSO nawiązało kontakt z głównymi operatorami autobusów w Hongkongu. „Posiadali większość floty, która składa się z około 6000 pojazdów. Każdy autobus jest użytkowany około 18 lat. Konieczne było stworzenie wysokiej jakości, bardzo wytrzymałego układu klimatyzacji, który będzie w stanie przetrwać w trudnym, wilgotnym klimacie”, wyjaśnia Bosman, który kieruje działem odpowiedzialnym za floty pojazdów w DENSO Europe.

Marka DENSO jest dobrze rozpoznawalna w Azji i utrzymuje wiodącą pozycję na rynku układów klimatyzacji do autobusów. Innowacyjny i wydajny system klimatyzacji DENSO do autobusów piętrowych od wielu lat jest preferowanym wyborem operatorów autobusów w Hongkongu.

Globalna współpraca

Hong Kong Bus 02

Jednym z sekretów sukcesu DENSO jest ścisła komunikacja firmy ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w autobusy piętrowe, niezależnie od tego, gdzie znajdują się ich siedziby. „Japońska siedziba DENSO zajmuje się projektowaniem i produkcją układów klimatyzacji; testowanie systemów odbywa się w Europie i Azji, a autobusy są zwykle produkowane masowo w Chinach. W Hongkongu również testujemy jakość układów klimatyzacji i zapewniamy obsługę serwisową” – mówi Bosman.

Główni dostawcy autobusów piętrowych dla Hongkongu mają siedzibę w Wielkiej Brytanii, a pracownicy DENSO Europe ściśle z nimi współpracują w celu zoptymalizowania układów klimatyzacji. Co więcej, DENSO utrzymuje bliskie relacje również z operatorami autobusów w Hongkongu, głównie dzięki temu, że układy klimatyzacji są przez nich postrzegane jako bardzo ważna część wyposażenia autobusów, która jest odpowiedzialna za znaczną część zużycia energii. „Operatorzy mają z nami bezpośredni kontakt”, podkreśla Bosman. Dzięki temu DENSO otrzymuje od operatorów informacje zwrotne dotyczące jakości lub sugestie zmian, co umożliwia szybkie reagowanie na wszelkie problemy i ciągłe doskonalenie układów. „Nasza bezpośrednia relacja jest jednym z powodów, dla których operatorzy są tak lojalni wobec marki DENSO”.

Cztery generacje produktu

DENSO opracowało dotąd cztery generacje układu klimatyzacji do autobusów piętrowych, zaczynając od GD1; w przyszłym roku planowane jest wprowadzenie GD5. Każda generacja opiera się na poprzedniej – jak wyjaśnia Thomas Bosman: „Za każdym razem poprawiamy zużycie energii i koszty eksploatacji rozłożone na cały okres życia produktu, co oznacza, że ​​chociaż początkowa cena zakupu może się nie obniżyć, to istnieją korzyści w postaci tańszej konserwacji układu i mniejszego zużycia energii, dzięki czemu koszty operacyjne pojazdu są redukowane. To nasza siła”.

Compact Unit

Unikalny układ klimatyzacji

Istnieją trzy kluczowe technologie, dzięki którym układ klimatyzacji DENSO do autobusów piętrowych jest wyjątkowy: trzy cykle klimatyzacji, sprężarka o zmiennej pojemności skokowej i elektrostatyczny filtr powietrza.

Trzy cykle klimatyzacji

„Opracowaliśmy system, na który składają się trzy różne cykle klimatyzacji, podczas gdy konkurencyjne produkty mają tylko pojedynczy cykl” – podkreśla Bosman. Pojedynczy cykl klimatyzacji oznacza, że ​​sprężarka obsługuje jednocześnie piętro i dolny poziom pojazdu, a zatem może działać wyłącznie z pełną prędkością lub być wyłączona. Regulacja temperatury odbywa się poprzez dodanie ciepła.

Natomiast w przypadku układów klimatyzacji z trzema cyklami – które firma DENSO opracowała jako pierwsza na świecie – możliwe jest niezależne zarządzanie górnym i dolnym pokładem autobusu poprzez regulację wydajności sprężarki. Układ klimatyzacji DENSO oferuje lepszą regulację temperatury na danym poziomie, co poprawia komfort pasażerów i zmniejsza zużycie energii.

Sprężarka o zmiennej pojemności skokowej

Compressor

Kluczowym elementem układu klimatyzacji DENSO jest sprężarka o zmiennej pojemności skokowej – regulowanie wydajności sprężarki jest najskuteczniejszym sposobem na zmaksymalizowanie oszczędności paliwa przy jednoczesnym zapewnieniu pasażerom jak najwyższego komfortu. „Moc naszego kompresora może być regulowana w zakresie od 20 do 100 procent, włączając każdą wartość pomiędzy. To unikalna cecha, której nie ma żaden konkurencyjny produkt. DENSO jest jedyną firmą na świecie, która produkuje sprężarki klimatyzacji do autobusów regulowane w taki sposób”.

Sprężarka umożliwia autobusom dwupoziomowym zmniejszenie zużycia energii, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatury są niższe, więc nie jest konieczna pełna wydajność sprężarek: „Zmienna pojemność skokowa pozwala zaoszczędzić każdemu autobusowi w Hongkongu nawet 4000 litrów oleju napędowego rocznie (w porównaniu ze zwykłą sprężarką)”. Gdy technologia ta została po raz pierwszy wprowadzona na rynek, na początku 2000 roku, operatorzy flot byli pod wielkim wrażeniem i postanowili zainstalować sprężarki DENSO we wszystkich autobusach.

Elektrostatyczny filtr powietrza

Czyste powietrze to kolejny priorytet i element komfortu pasażerów. „Elektrostatyczny filtr DENSO jonizuje powietrze – usuwa najdrobniejsze cząstki brudu, bakterie i brzydkie zapachy, oczyszczając powietrze i skracając czas potrzebny na czyszczenie układu klimatyzacji, co przekłada się na redukcję kosztów” – podkreśla Bosman.

Prefilter

Standardowe filtry muszą być w Hongkongu czyszczone co tydzień, co za każdym razem zajmuje ok. 30 minut – w sumie 26 godzin konserwacji rocznie na autobus. W przeciwieństwie do nich, elektrostatyczne filtry DENSO zapewniają łatwy dostęp do elementu filtrującego, który wysuwa się z otworu serwisowego w autobusie. Zebrany pył można szybko usunąć, a regularna konserwacja jest wymagana co 3-4 miesiące i trwa 15 minut, co oznacza łącznie jedną godzinę rocznie na autobus – ogromne zmniejszenie kosztów operacyjnych.

Omówione trzy technologie zwiększają komfort pasażerów, jednocześnie obniżając koszty operacyjne i zmniejszając zużycie energii.

Serwis jest kluczowy

„Bez przyzwoitej sieci serwisowej nie można być konkurencyjnym na rynku w Hongkongu”, podsumowuje Bosman. Lokalne biuro DENSO i wyspecjalizowany sprzedawca serwisowy mają siedzibę w Hongkongu, aby zapewnić dostęp do części zamiennych, pomoc techniczną i monitorowanie jakości produktu. Nowe autobusy, zanim zostaną przekazane operatorowi, są poddawane kontroli, a personel techniczny jest szkolony przez DENSO, aby zapewnić optymalną obsługę, konserwację i umiejętności rozwiązywania problemów.

Przyszłość z autobusami elektrycznymi

DENSO opracowało pierwszy elektryczny układ klimatyzacji dla jednopoziomowych autobusów na chińskim rynku, warto więc zadać pytanie, jak wygląda przyszłość klimatyzacji w hybrydowych lub elektrycznych, piętrowych autobusach. Jak wyjaśnia Bosman, jest to znaczące wyzwanie: „Piętrowe autobusy o wiele trudniej zelektryfikować, ponieważ ich zużycie energii jest bardzo duże. W przypadku Hongkongu, wysokie zapotrzebowanie na klimatyzację w piętrowych autobusach szybko wyczerpałoby baterię. Jednak pomimo tych wyzwań posuwamy się naprzód w pracach nad układem klimatyzacji dla elektrycznych autobusów piętrowych”.

Hong Kong Bus 03

Komfort i wydajność

Wraz ze wzrostem liczby autobusów piętrowych na całym świecie (zastępują one autobusy przegubowe ze względu na zwiększoną wydajność) wzrośnie zapotrzebowanie na wyspecjalizowane układy klimatyzacji, które stawiają na pierwszym miejscu komfort pasażerów przy jednoczesnej redukcji kosztów operacyjnych. Przykład Hongkongu pokazuje, że firma DENSO jest doskonale przygotowana do reagowania na rynkowe zmiany, dzięki globalnej sieci ekspertów i głębokiemu zrozumieniu wymagań sektora.